top of page
Търсене

Naturalność w treningu holistycznym


Poprzez naturalność tworzymy zrelaksowany stan bycia i pracy dla konia. Naturalność to stan bycia naturalnym, wolnym, prawdziwym, autentycznym i wolnym od czegokolwiek. W swojej pracy robię co w mojej mocy, aby pozwolić moim koniom, każdemu koniowi, z którym jestem, wyrazić siebie, gdy są ze mną, włączając w to pozostawienie mnie, kiedy mają na to ochotę.


A ty - jak często pozwalasz Twojemu koniowi zachowywać się naturalnie w pobliżu Ciebie i podczas treningu?


Zbyt często szkolenia/trening skupiają się na mechanice. Kiedy proces jest zbyt mechaniczny, tworzy poziom emocjonalnego, mentalnego i fizycznego uwarunkowania (oraz stresu), który powoduje u koni wyuczoną bezradność. W psychologii wyuczona bezradność to stan, który pojawia się po wielokrotnym doświadczeniu przez osobę (lub konia) stresującej sytuacji. Konie/ludzie uważają, że nie są w stanie kontrolować ani zmienić sytuacji, dlatego nie próbują, nawet gdy pojawiają się możliwości zmiany. Nawet mając najlepsze intencje, możemy wpaść w mechanikę z naszymi końmi i szybko stworzyć nieszczęśliwego i zestresowanego konia. W ten sposób konie tracą naturalny i swobodny ruch – czują się nieszczęśliwe, niesłyszane, niechciane. W końcu naturalność jest równoznaczna z wolnym wyborem i stworzeniem chętnego, szczęśliwego konia.

Kiedy mówie o koniach „złamanych” właśnie to mam na myśli. Duch konia jest złamany. Nawet jeśli osoba trenująca konia nie celowo wyrządza mu krzywdę, to zbyt dużo powtórzeń i presja zrobią swoje.


Następnym razem, gdy będziesz z koniem, po prostu będąc z nim lub ucząc się z nim, zwróć uwagę na to, jak z nim współdziałasz i zadaj sobie pytanie:

  •  Czy mój koń sprawia wrażenie swobodnego w ruchu, czy jego ciało jest luźne czy napięte?

  •  Czy mój koń wygląda na szczęśliwego, że jest ze mną, zrelaksowany, uważny i chętny?

  •  Czy mój koń wyraża siebie, czuje się przy mnie na tyle bezpiecznie i pewnie, że może mi powiedzieć, co myśli w związku z tym, o co go proszę, nawet jeśli oznacza to unieruchomienie uszu, kopnięcie w bok, podrzucenie łbem, opuszczenie mnie?

  •  A może mój koń jest otępiały, nie reaguje, jest zmartwiony i spięty?


Jeśli nie jesteś pewien, jak czytać swojego konia lub jeśli twój koń jest zestresowany i nie jest zrelaksowany podczas pracy z tobą, holistyczne podejście może nauczyć cię tego, czego potrzebujesz, aby zrozumieć swojego konia i stworzyć dwustronną relację, połączenie, komunikacja i partnerstwo, które ty i twój koń pokochacie i na które będziecie czekać z niecierpliwością.


I wlasnie tym zajmujemy się podczas kameralnych 3-dniowych warsztatow w Polsce, w których możesz wziasc udzial ze swoim koniem:)


Chcesz dowiedziec sie wiecej o warsztatach?

Napisz do mnie, lub zadzwon 00 359 887 9851529 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

留言


bottom of page