top of page
Търсене

Jak zrozumieć i co zrobic kiedy nasz kon jest zdezorientowany?Dzis porozmawiamy o sytuacji, w ktorej nasz kon odmawia zrobienia czegoś, o co go poprosiliśmy. Kiedy spotykamy się z taką sytuacją, jak powinniśmy sobie z nią poradzić?


Po pierwsze warto zrozumiec, ze istnieją różne formy odmowy i należy z nimi odpowiednio postępować. Pierwsza forma odmowy - kon jest zdezorientowany bo nie zrozumiał, o co prosilismy, druga forma odmowy - koń jest oporny i odmawia wykonania zadania.


Dzis skoncentrujemy się na pierwszej formie.

Zdezorientowanie to emocja i my ludzie nie zawsze pozwalamy naszym koniom ja odczuwać. Kiedy pracujemy z koniem, warto myslec o nim, jako o jednosce która zawsze ma racje. Większość koni chce nas zadowolić, więc kiedy reagują na sygnał, reagują tak, jak myślą, że chcemy.

Jeśli nasz koń nie reaguje tak, jak tego chcielismy, oznacza to, że dalismy mu złą wskazówkę.


Warto podejsc do szkolenia i pracy z koniem jak do gry: „koń zawsze ma właściwą odpowiedź, a my musimy wymyślić właściwe pytanie.

Kiedy nie mamy właściwego pytania – a koń nie robi tego, co chcemy – możemy popaść w frustrację. Ta frustracja może spowodować, że staniemy się bardziej wymagajacy przy tej samej wskazówce, a koń nadal nie będzie wiedzial o co chodzi…Im mocniej poprosimy, tym silniejszy stanie się opór i zdezorientowanie konia, dopóki nie zmusimy go do działania…


Warto pamietac, ze czasami zdezorientowany koń może zareagowac agresją. Są konie, które nigdy nie musiały podejmować decyzji. Często są to konie nisko w hierarchii i takie, które nigdy nie miały żadnej odpowiedzialności. Są konie, które miały niewielki lub żaden kontakt z otoczeniem i konie, które nauczyły się go unikać. Niektóre z tych koni w obliczu stresu związanego z treningiem odmawiają przemyślenia sytuacji. Konie te mogą agresywnie atakować źródło stresu. Zmiana sposobu, w jaki prosisz o odpowiedź, nie zawsze zmieni sposób, w jaki koń zareaguje w tym stanie. Agresywnego zachowania nie można przeoczyć. Jeśli nie zostanie skutecznie rozwiązane i koń zostanie „odstawiony” do boksu, to kiedy wznowimy trening przy innej okazji, koń nadal będzie agresywny, a zachowanie będzie trudniejsze do zniesienia za każdym razem, gdy nie będzie miało satysfakcjonującego zakończenia. Chociaż jest to rzadka reakcja, należy o tym pamiętać, ponieważ agresywne tendencje wymagają różnych rozwiązań.

Konie mają zdolność myślenia i podejmowania prostych, świadomych decyzji. Konie należy zachęcać do myślenia, ponieważ polegają głównie na swoim instynkcie, aby przejść przez życie. Kiedy myślą, potrzebują pozytywnego wzmocnienia, inaczej przestaną myśleć i będą nadal polegać na instynkcie. To kolejny powód, dla którego koń potrzebuje silnego przywódcy stada: liderem jest ten, który myśli, a reszta polega tylko na jego umiejętnościach. Jeśli pozwolimy naszym koniom czuć się zdezorientowanym i zachęcimy je do samodzielnego myślenia, rozwiniemy konia, który będzie czuł się dobrze, próbując robić to, co chcemy.


Zachęcanie konia do pracy w zdezorientowaniu nie jest trudne.

Jest kilka rzeczy, na które warto być przygotowanym, by pomoc naszym koniom w takiej sytuacji. Musimy być świadomi jego stanu emocjonalnego uwaznie obserwowac jego mimikę, jego oczy i postawe. Czy wygląda na zdezorientowanego, wściekłego lub przestraszonego? Jeśli ufamy własnemu instynktowi co do tego, jak czuje się koń, możemy dostosować sposób, w jaki prosimy, tak aby pomóc koniowi zrozumiec o co nam chodzi. Zdezorientowany koń będzie niezdecydowany, co robić; zdenerowawany koń będzie celowo stawiał opór; przestraszony koń instynktownie zareaguje w sposób, który zapewni mu ucieczkę. Koń nie będzie długo zdezorientowany, zanim wyłączy swój mózg i przestanie próbować być poprawnym. Jeśli widzisz niezdecydowane zachowanie, wtedy musisz zmienić pytanie, które zadajesz i obniżyć swoje oczekiwania w odniesieniu do tego, o co prosisz. Wycofaj się i daj mu trochę czasu na zatrzymanie się i zastanowienie. Pozwól mu podjąć zobowiązanie i odpowiedzialnosc za swoje decyzje.


Pamietajmy, ze im bardziej nasz kon jest niezdecydowany, tym bardziej potrzebujemy zmienić to, co robimy. Jeśli się nie zmienimy to nie uzyskamy od niego lepszej odpowiedzi. Jeśli zdezorientowanie nie zostanie zauważone i nie damy mu szansy na rozwiazanie tego stanu, stworzymy u konia zwiększony opór. Jeśli nasilimy opór, to tylko kwestią czasu będzie otrzymanie od niego całkowitej odmowy.


A przeciez nie o to nam chodzi, prawda?


Zapraszam na moja FB strone!


6 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comentarios


bottom of page